MENÜ

Tűzgátló és tűzvédelmi rendszerek,faláttörések, tömítések

Árajánlattal kapcsolatban kérem, keressen minket az elérhetőségeinken:
tldirect.kft@gmail.com

+36/70 393-3633

+36 70393-3433

A tűzgátló szerkezetek tömítésének bármely alkalmazási területén kulcsfontosságú a tűz terjedésének megfékezése annak érdekében, hogy maximálisan védjük az emberi életet és a vagyontárgyakat. A tömítendő rések keletkezhetnek a falakon és födémeken történő átvezetéseknél akár a nem megfelelő kivitelezés, akár a szerkezeti mozgások miatt.

Az épületszerkezetekben lévő rejtett rések és üregek lehetővé teszik a füst és a láng terjedését. Ez különösen igaz a hézagok tekintetében, az épületszerkezet alatt és felett, pl.: falaknál, födémeknél, tetőn és homlokzaton. Mivel a füst és a láng terjedése rejtve marad, ezért nagyobb veszélyt jelent, mint az épület egyik anyagának nyilvánvaló gyengesége.

Fontos megjegyezni, hogy minden szerelvény, amelyet tűzgátló épületrészen vezetnek át, különböző módon reagál a tűzre, tehát nincs olyan egységes rendszer, amely minden szerelvényt egyformán védeni képes.
Az ilyen tűzvédelmi rendszerek megoldást kínálnak az épület kivitelezésekor a falak és a födémek közötti hézagok lezárására, elektromos kábeleknél, vízvezetékeknél, fűtés csöveknél, szellőző légcsatornáknál és dilatációs pontoknál. Az tűzgátló épületrészeken átvezetett szerelvények, különböző módon reagálnak tűz esetén, tehát nincs olyan egységes rendszer, amely minden szerelvényt egyformán képes védeni.

Az épületekben kialakított vezetékrendszerek - legyen szó akár villamos, akár gépészeti hálózatokról - tűz esetén gyorsan továbbíthatják a felcsapó lángokat. A lángok terjedésének sebessége és mértéke természetesen függ a vezetékrendszer anyagától, a nyomvonal-kialakítás módjától és számos egyéb paramétertől. Egyidejűleg problémát okoz a tűz hatására keletkező füst szétterjedése is, amely nemcsak toxikus és látást csökkentő tulajdonságai miatt akadályozza a menekülést és a mentést, hanem korrozív tulajdonságai miatt az épületszerkezet tönkremenetelét is okozhatja.

Tűzgátak alkalmazására vonatkozó előírások

Élet- és vagyonvédelmi szempontból egyaránt fontos a tűz és a füst terjedésének gátlása, melynek egyik elemeként azokon a helyeken, ahol vezetékrendszer keresztezi az épületszerkezeteket, tűzgátló lezárásokat kell alkalmazni. Ezek kialakítása olyan, hogy normál körülmények között nem befolyásolják a vezetékrendszerek funkcióját, tűz esetén viszont egy ideig képesek a lángok és a füst áthatolásának megakadályozására. Fontos szerepük miatt a tűzgátakra számos előírás vonatkozik, melyek egyrészt az alkalmazásra, másrészt a termék megfelelőségének igazolására vonatkoznak. Az alkalmazás szükségességére vonatkozóan az Országos Tűzvédelmi Szabályzatot idézzük: "18. § (3) Ha jogszabály másként nem rendelkezik, a tűzszakaszok közötti határoló szerkezeten átvezetett közlőművet, csővezetéket stb. - a szállítószalag kivételével - nem éghető anyagból kell készíteni, s az átvezetési helyeken a berendezés körüli nyílások elzárásáról olyan - nem éghető anyagú - tűzgátló tömítéssel, szerkezettel, berendezéssel kell gondoskodni, amely megfelel a tűzgátló szerkezettel szemben támasztott tűzállósági határérték-követelménynek."

A tűzgátak építési terméknek minősülnek. Ennek megfelelően tűzgát kialakításához olyan anyagokat lehet felhasználni, amelyek teljesítik a 3/2003. (I. 25.) BM-GKM-KvVM együttes rendelet (az építési termékek műszaki követelményeinek, megfelelőség-igazolásának, valamint forgalomba hozatalának és felhasználásának részletes szabályairól) előírását: "3. § (1) Forgalomba hozni (továbbforgalmazni) vagy beépíteni csak megfelelőség-igazolással rendelkező, építési célra alkalmas építési terméket szabad. (2)

A tűzgátakról általában

A tűzgátakkal szemben három műszaki alapkövetelmény fogalmazható meg. Akadályozza a füst áthatolását a tűzhatásnak kitett oldalról a tűzmentett oldal felé.
Késleltesse a láng áttörését. Gátolja a hőmérséklet átvezetését. A tűzmentett oldal hőmérséklete nem haladhatja meg a ca. 200 °C-ot.

Természetesen mindhárom követelménynek csak egy ideig képesek megfelelni a tűzgátak, ezt az időértéket nevezzük tűzállósági határértéknek. A tűzgátak műszaki leírásában ezt a percben megadott időértéket gyakran egy "S" betű után adják meg: S30, S60, S90 és S120 jelzéssel találkozhatunk a gyakorlatban.

Pormentes kivitelezés, pormentes bővítés.

Egyes tűzgátak kivitelezése porral jár (habarcs bekeverése, a már megkötött tűzgáton nyílás vésése, fúrása), amely példaképp egy számítógépteremben nem előnyös tulajdonság.

Gyors átalakíthatóság.

Vannak olyan létesítménytípusok (például színházak, sportlétesítmények), amelyeknél a tűzgáton ideiglenesen (műsor közvetítésének idejére) kábeleket kell átvezetni, majd a tűzgátat eredeti állapotába kell visszaállítani.

Víz- és/vagy gáztömörség.

Bizonyos esetekben követelmény lehet a víz, illetve (robbanásveszélyes) gáz áthatolásának akadályozása a tűzgát alapállapotában.

Tűzgátak műszaki paraméterei

A tűzgátak kivitelezésének kérdése általában a villamos kivitelezés utolsó fázisában vetődik fel, amikor a fal, vagy födémátvezetésnél a kábelek melletti "lyukat be kell tömni". Ha a faláttörés, illetve a kábelezés kialakításánál nem vették tekintetbe a később alkalmazandó tűzgát használati feltételeit, akkor a tűzgát szakszerű kialakítása valószínűleg nem lehetséges.

Átvezethető vezetékrendszer-fajták. A tűzgátak alkalmasak lehetnek különböző fajtájú elektromos és épületgépészeti vezetékek átvezetésére, beleértve a különböző védőcsöveket és kábeltartószerkezeteket is. Ugyanakkor a tűzgát műszaki leírása tartalmazhat kizárásokat is: a vezetékek/kábelek maximális átmérőjére, anyagára és elhelyezésére (egyedi vagy csoportok/kötegelt átvezetések, vezetékek közötti minimális távolságok stb.).

A tűzgátak szélesebb körben elterjedt kivitelei a következők

a. Habarcs anyagú tűzgát: por alakú szárazhabarcshoz vizet kell keverni, a kábelek körüli nyílást ezzel kell kitölteni. Nagy felületű tűzgátak elkészítésére is alkalmas, de a nyílást zsaluzni kell.

b. Kőzetgyapot alapú tűzgát: a nyílások kitöltése a hőszigetelésekhez használt kőzetgyapottal történik. Nagy felületű tűzgátak elkészítésére alkalmas.

c. Habgumi alapú tűzgát: a tűzgát kialakítása formára öntött sűrű, gumiszerű elemekből történik. A forma lehet a téglához hasonló alakú és méretű blokk, amellyel a nyílást ki kell rakni, vagy különböző átmérőjű dugó, amellyel pl. a betonfúróval készített furatokat lehet tömíteni. A kitölthető nyílások mérete típustól függ.

d. Kitöltőhab alapú tűzgát: A kábelek körüli nyílások kitöltése egy, vagy kétkomponensű habbal történik. A kitölthető nyílások mérete néhány 100 cm2.

e. Párnás/zsákos tűzgát: a tűzgátat kb. tejeszacskó méretű zsákokból kell kirakni. A zsákok olyan granulátumot tartalmaznak, amely hő hatására előbb megolvad, majd megszilárdul és megduzzad. Nagy felületű tűzgátak kialakítására is alkalmas. Ezt a típust alkalmazzák ideiglenes és gyorsan átalakítható tűzgátakhoz is.

f. Réskitöltő massza: kisebb rések, hézagok kitöltéséhez használható a szilikongumihoz hasonlóan tubusból kinyomható massza. Általában segédanyagként használatos a különböző típusú tűzgátak kialakításakor, de néhány cm2-es rések kitöltésére önállóan is alkalmas.

Kivitelezés feltétele.

A tűzgátak kivitelezését csak 45/2011. (XII. 7.) BM rendelet1. mellékletének 15 pontjában meghatározott „Tűzgátló tömítések beépítését, felülvizsgálatát, karbantartását, javítását végzők.” szakvizsgával rendelkező személy végezheti.
Az elvégzett feladatról „kivitelezői nyilatkozatot kell kiállítani”

Árajánlattal kapcsolatban kérem, keressen minket az elérhetőségeinken:

tldirect.kft@gmail.com

tel: 0670-3933-633; 0670-3933-433

Asztali nézet